Kaszuby

Kaszuby to przepiękna, a przy tym interesująca kraina historyczna z jeziorami, lasami, wzgórzami, ciszą i spokojem. Niewątpliwie jest to jeden z najurokliwszych zakątków Polski. Magią tego terenu jest piękno wyjątkowych krajobrazów, tajemnice tej ziemi i jej osobliwość, kultura, własny język, bogata tradycja oraz oczywiście przyroda.

Teutonic castle at the turn of the XIV and XV centuries in Bytow, Poland.

Zamek Krzyżacki

Gotycki Zamek Krzyżacki jest jedną z najważniejszych atrakcji w Bytowie. Obecnie w zamku bytowskim mieści się Muzeum Zachodniokaszubskie, które jest podzielone na wiele części takie jak archeologiczne, historyczne oraz rzemieślnicze.

muzeum chojnice

Neogotycki rynek

Otwarcie Muzeum Regionalnego w Chojnicach miało miejsce jeszcze przed II wojną światową w 1932r. Muzeum prowadzi działalność edukacyjną, m.in. warsztaty rękodzieła dla dzieci oraz spotkania z twórcami ludowymi. Są tu również organizowane tzw. Noce muzealne.

skansen

Skanseny

Skansen we Wdzydzach jest pierwszym powstałym na ziemiach polskich. Skansen przedstawia nam obraz codziennego życia mieszkańców wsi. W Szymbarku natomiast jedną z głównych atrakcji jest dom do góry nogami, który cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

Kashubian lake in the afternoon sun - Wdzydze lake

Jeziora i lasy

Bez wątpliwości pojezierze Kaszubskie swoim malowniczym krajobrazem przypomina Mazury, liczne jeziora, rzeki dodają uroku, dużym skupiskom leśnym. Piękne krajobrazy, możliwość obcowania z przyrodą powodują, że chce się tu często wracać.

Aktywnie

Z racji dużej ilości lasów i jezior, na Kaszubach jest wiele możliwości do aktywnego spędzenia czasu. Żeglując podziwiamy piękne widoki oraz świetnie się bawimy. Można także wybrać się nad wodę, gdzie popływamy oraz poopalamy się.

Dla dzieci

Nawet najmłodsi mogą przyjemnie spędzić tu czas. Na Kaszubach jest wiele atrakcji dla dzieci takich jak “Farma Strusi Afrykańskich”, “Świat Labiryntów” czy po prostu szlaki dla małych pasjonatów. Dzieci na pewno nie będą się tu nudzić.

Ciekawostki

Czy wiesz, że w mowie kaszubskiej nadal istnieją słowa i dźwięki, których w języku polskim już się nie używa?

Imprezy

Co roku na Kaszubach organizowane są dożynki, na które warto się udać, aby zapoznać się z tamtejszymi tradycjami czy spróbować regionalnych dań. Organizowany jest również festiwal folklorystyczny, na który zjeżdżają się zagraniczne zespoły.

IMG_0291m

Poduszka Wyspa Kaszubska

Zapraszamy wszystkich do wypoczynku w ciszy i spokoju w pięknie położonym nowym domu wypoczynkowym bezpośrednio nad brzegiem jeziora Borzyszkowskiego. W promieniu 4 km znajduje się 7 jezior, gdzie jedno z nich Piaszno oddalone o 1200 m należy do najczystszych w Polsce i cechuje się niepowtarzalnymi plażami.