Koniaków

Koniaków to malownicza miejscowość w Beskidzie Śląskim, znana głownie jako centrum koronczarstwa. Co ciekawe Koniaków nie leży w dolinie, jak większość górskich wiosek ale ulokował się na grzbiecie, na wysokości około 700 m n.p.m., niedaleko popularnej Ochodzitej. Z każdego miejsca roztaczają się tu piękne wręcz magiczne widoki.

bench on Ochodzita hill summit with Koniakow village bellow and hills on the background in Beskid Slaski mountains in Poland during freezing winter morning with snow and blue sky with only few clouds

Punkty widokowe

W Koniakowie mamy do dyspozycji dwa punkty widokowe – Ochodzita (895 m n.p.m) i Koczy Zamek (846 m n.p.m), z których można podziwiać piękno Beskidów. Z wierzchołka Ochodzitej jak i Koczego Zamku roztaczają się jedne z najpełniejszych panoram górskich w całych Beskidach Zachodnich. Wybór na którą górę należy się wybrać należy do Was.

koronka

Muzeum Koronki

To wyjątkowe miejsce, w którym możemy poznać historię oraz zobaczyć piękne koniakowskie koronki. Muzeum Koronki w Koniakowie znajduje się w Izbie Pamięci Marii Gwarek. Jednym z ciekawych eksponatów jest niedokończona serwetka z nici chirurgicznych wykonana przez Marię Gwarek dla brytyjskiej królowej Elżbiety II.

Portrait of young man snowboarding in winter against blue sky

Złoty Groń

Idealne miejsce dla miłośników sportów zimowych. Ośrodek ma do dyspozycji bardzo dobrze przygotowane i szerokie trasy o zróżnicowanym stopniu trudności oraz wyciąg krzesełkowy 6-osobowy o długości 765 metrów. Do dyspozycji dzieci jest Dziecięcy Park Narciarski w którym prowadzone są szkolenia z jazdy na nartach.

Wisla, Poland, 24 May 20118: The Adam Malysz ski jumping hill in Wisla Malinka in Poland in the summer

Skocznia Małysza

Niewątpliwie najpopularniejszą atrakcją w Wiśle jest Skocznia Adama Małysza na wysokości 620 m n.p.m. Widok jaki można ujrzeć ze skoczni jest niesamowity. Co roku zimą i latem na skoczni odbywają się zawody najwyższej rangi międzynarodowej.

Aktywnie

W Koniakowie aktywnie czas można spędzić spacerując lub uprawiając Nordic Walking. Natomiast zimą zachęcamy do korzystania ze stoków narciarskich

Dla dzieci

Jedną z ciekawszych atrakcji dla dzieci może być muzeum regionalne “Na Grapie” w Jaworzynce gdzie można zobaczyć jak ludzie żyli w dawnych czasach, ich stroje oraz chatę góralską z 1920 roku.

Ciekawostki

Miejscowe koronczarki heklują bieliznę dla pań, właśnie z koronek. Stringi, topy, biustonosze, stroje plażowe. Jeżeli szukacie czegoś unikalnego, oryginalnego to właśnie może to być.

Imprezy

W Koniakowie co roku organizowane są dożynki gminne, na których można zapoznać się z regionalnym jedzeniem i tradycjami regionu. Warto wybrać się w tym czasie.

DSC_8387

Slowly Dom Na Rozceściu

Na Rozceściu to przytulny i cichy pensjonat w Koniakowie. Znajduje się tak blisko centrum, a jednak zapewnia spokój i całkowitą prywatność. Z naszych tarasów podziwiać można roztaczające się piękne widoki na zielone lasy Beskidów.