Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie, obok Sudetów, są jednym z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Region ten ze względu na swój wiek jest ewenementem, dorównują mu tylko Sudety jeśli chodzi o różnorodność budowy geologicznej i bogactwo występujących tu minerałów. Dlatego też Góry Świętokrzyskie to raj dla geologów, zarówno tych domorosłych, jak i naukowców.

jaskinia raj

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj to jedna z najpopularniejszych atrakcji województwa Świętokrzyskiego. Jej trasa mierzy 180 metrów długości, a czas zwiedzania to około 45 minut. Na miejscu można zobaczyć replikę mamuta naturalnych rozmiarów. Jaskinia dosłownie zapiera dech w piersiach gwarantując niezapomniane wspomnienia. Gorąco polecamy

zamek w chęcinach

Zamek w Chęcinach

Średniowieczny Zamek Królewski w Chęcinach to jedna z ciekawszych atrakcji w Górach Świętokrzyskich. Odwiedzając go możemy bardzo dobrze odczuć klimat średniowiecza i zagłębić się w historię zamku. Szczególnie zachęcamy do zwiedzenia go w ciepłe, letnie dni, ponieważ wtedy przewidziano więcej atrakcji dla gości.

sabat krajno

Sabat Krajno

To rodzinny park rozrywki znajdujący się w Górach Świętokrzyskich. Tylko tu można zwiedzić cały świat w miniaturach w największym tego typu parku w Polsce. Na ten moment jest 50 miniatur, ale ich liczba cały czas wzrasta. Jest to także park linowy oraz kino, w którym można obejrzeć 20 filmów w technologii 6D.

bazylika

Sanktuarium

To najstarsze w Polsce sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Jest to czynny obiekt sakralny, przy którym kiedyś istniał zakon Ojców Benedyktynów, aktualnie zamieszkują go Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Sanktuarium znajduje się niedaleko szczytu Łysej Góry. Prowadzą do niego trzy szlaki turystyczne.

Aktywnie

Góry Świętokrzyskie to idealne miejsce do wszelkich aktywności. Latem zachęcamy do spływów kajakowych oraz kąpielisk wodnych, a zimą na wyciągi narciarskie.

Dla dzieci

W Górach Świętokrzyskich znajdziemy mnóstwo atrakcji dla dzieci między innymi Park rozrywki Sabat Krajno, Wioska Indiańska „Bonanza”, Centrum wspinaczkowe „Mobius Studio” i wiele innych.

Ciekawostki

Czy wiesz, że Baba Jaga jest prawdziwym świętokrzyskim symbolem? Jej wizerunek sięga do czasów średniowiecza, ale tak naprawdę wywodzi się z kręgu wierzeń antycznych. Ciekawe prawda?

Imprezy

Jednym z ciekawszych wydarzeń plenerowych są organizowane w sierpniu Dymarki Świętokrzyskie. Impreza szczyci się najdłuższą tradycją w tym regionie oraz ogromnym zainteresowaniem. Wydarzenie przybliża antyczną metodę wytopu żelaza.

DSC_0481

Poduszka Apartamenty Pod Łysicą

Poduszka Apartamenty Pod Łysicą znajduje się w miejscowości Krajno Pierwsze i jest najwyżej położonym obiektem noclegowym w Górach Świętokrzyskich. Znajduje się on na wysokości 425 m n.p.m, na górnej stacji narciarskiej Sabat Krajno z bezpośrednim dostępem do stoku narciarskiego i Parku Miniatur. Z każdego dwupoziomowego apartamentu rozpościera się najwspanialszy widok na Łysicę oraz Dolinę Wilkowską która ma swój niepowtarzalny urok.