Pasłęk

Pasłęk, to niewielkie miasteczko leżące na Powiślu nad rzeką Wąską. Jego rozmiary nie są imponujące, jednak historii i zabytków mogą tej miejscowości “pozazdrościć” większe miasta. Niewiele miast może cieszyć się taką atrakcją historyczną i turystyczną, jak Pasłęk. Pasłęckie mury obronne mają aż ponad kilometr długości.

Kraina_Kanału_Elbląskiego5_Buczyniec_Copyright_2019_TALE_Globalny_Bank_Zdjęć_i_Ilustracji

Kanał Elbląski

Bez wątpienia najlepszą atrakcją Pasłęka jest najdłuższy kanał żeglowny w Polsce – Kanał Elbląski, zabytek techniki i pomnik historii. Ma długość 151 kilometrów. Jest jedynym na świecie ze szlaków, gdzie statek z pasażerami, nie płynie tylko po wodzie, ale także „jedzie” po trawie. Jest to z pewnością niepowtarzalną atrakcją, dlatego gorąco polecamy.

Drukowanie

Zabytkowe organy

Cenionym zabytkiem Pasłęku są barokowe organy, które są największymi na północy Polski z zachowanym w dużym stopniu oryginalnym mechanizmem. Są to organy typu bachowskiego z dużą obsadą głosów i samodzielnością wszystkich sekcji. Brzmią pięknie. Zachęcamy aby przyjechać do Pasłęka i samemu się przekonać.

Freski_Marianka1_Copyright_2019_TALE_Globalny_Bank_Zdjęć_i_Ilustracji

Freski z XV wieku

W kościele Św. Piotra i Pawła w Mariance, znajdują się freski z przed 500 lat, które dzięki pracom konserwatorskim w ostatnich latach ujrzały światło dzienne. Warto również zobaczyć bogate barokowe wyposażenie. Jak choćby częściowo zachowane baptysterium – miejsce przeznaczone do wykonywania obrzędu chrztu.

Park_Ekologiczny5_Pasłęk_Copyright_2019_TALE_Globalny_Bank_Zdjęć_i_Ilustracji

Park ekologiczny

Park ekologiczny im. Stanisława Pankalii w Pasłęku to malowniczo położony zakątek miasta, który już na początku ubiegłego wieku wykorzystywany był do wypoczynku i rekreacji. To połączenie działalności człowieka i natury. Znaleźć tam można m.in. sztuczne jeziorko z wyspą, które latem pełni rolę kąpieliska. Kto raz zobaczy to miejsce urzeczony nim, będzie powracał tu stale.

Aktywnie

Najbardziej popularną formą aktywnego wypoczynku w Pasłęku są spacery przy pomocy kijów Nordic Walking. Możliwości Pasłęka dla tego rodzaju aktywności dostrzegli nie tylko turyści ale sami Pasłęczanie oraz mieszkańcy bliskich miejscowości, którzy przyjeżdżają do Pasłęka w tym celu.

Dla dzieci

Wysoko oceniany przez turystów i mieszkańców Park rekreacyjno-edukacyjny (duży bezpłatny plac zabaw) to bardzo ciekawe miejsce dla dzieci od lat 4 do 12, które nie będą się tu nudzić. Gorąco polecamy.

Ciekawostki

Czy wiesz, że podziemia zamku w Pasłęku znajdują się na liście prawdopodobnych miejsc ukrycia Bursztynowej Komnaty? Jak podają oficjalne źródła, do dziś nie zostały dokładnie przeszukane.

Imprezy

W sierpniu organizowany jest Pasłęcki Festiwal Organowy, w roku 2018 wstęp na wszystkie koncerty był nieodpłatny. Prawdopodobnie formuła nieodpłatna będzie utrzymana w kolejnych latach.

pokoj_poddasze1-1170x760

Poduszka Apartamenty Kamienica

Właściciele mieszkają od 1986r. i wciąż pozostają pod urokiem tego miasta, jego mieszkańców, a także okolicznych atrakcji. Ich fascynacja Pasłękiem i okolicami skłoniła do stworzenia miejsca w którym turyści mogliby poczuć atmosferę naszego niewielkiego, lecz tętniącego życiem miasteczka. Miejscem tym są Apartamenty KAMIENICA.