Szczawnica

Szczawnica i jej okolice to jeden z najpiękniejszych zakątków na mapie Polski, to miejsce kultywowania dawnych tradycji i fascynujących przygód, Największe walory tego regionu to góry, lasy, liczne szlaki turystyczne, zdrowe górskie powietrze, specyficzny mikroklimat, wody mineralne, spływ Dunajcem oraz dobre warunki do uprawiania różnych sportów.

paddle-652056_640

Spływ Dunajcem

Niewątpliwie główną atrakcją w Szczawnicy jest spływ Dunajcem na tratwach. To wyjątkowe przeżycie, którego bez wątpienia nie doświadczysz w żadnym innym miejscu. Każdy kto znajdzie się w tej okolicy, powinien udać się na niezapomnianą przejażdżkę z zachwycającymi widokami Pienińskiego Parku Narodowego.

Promenade along a river Szczawnica village on sunny summer day, Beskid Niski Mountains, Poland

Promenada

Jeśli wolicie podziwiać widoki podczas spokojnych spacerów to Promenada Szczawnicka jest do tego jak najbardziej odpowiednia. To wyjątkowe miejsce, które zachwyca przepięknym krajobrazem. Deptak ma długość 1800 metrów, co czyni go jednym z najdłuższych w Polsce.

576658

Rezerwaty

W okolicy Szczawnicy znajduje się kilka rezerwatów przyrody. Jednym z nich jest rezerwat przyrody „Biała Woda”, stworzono go, aby chronić pozostałości po jednej z łemkowskich wsi, oraz pozostałości skalnych. Ma powierzchnię 28 hektarów i jest podzielony na części. Już na wstępnie można podziwiać tu różnorakie skały o ciekawych kształtach.

Dunajec river in Pieniny mountains - Poland

Droga Pienińska

Pieniński Park Narodowy chroni wyjątkowe i naturalne zbiorowiska roślin. Jest niewielki, ale swoim niespotykanym wnętrzem zachwyca. Park obejmuje najpiękniejsze tereny Pienin Właściwych z wyjątkowym Masywem Trzech Koron raz Pieninami.

Aktywnie

Szczawnica to idealne miejsce do spacerowania pośród pięknych krajobrazów, ale jeżeli masz ochotę na coś bardziej ekstremalnego takiej jak wspinaczki górskie, czy kajakarstwo to też znajdziesz coś dla siebie.

Dla dzieci

Najmłodsi także nie będą się tutaj nudzić. Większość szlaków jest dostosowana do wędrówek z najmłodszymi. W okolicy są także dwie stadniny koni, zjeżdżalnia grawitacyjna, place zabaw, naturalne kąpieliska rzeczne wzdłuż Grajcarka

Ciekawostki

Czy wiesz, że nazwa Szczawnica wzięła się od smaku tutejszych wód, które są kwaśne, po góralsku nazywane są szczawami.

Imprezy

W Szczawnicy organizowane są liczne imprezy plenerowe m.in. Mistrzostwa Strongman, Hej Fest Festiwal, Dni przyjaźni Polsko-Węgierskiej, Pienińskie Lato i Jesienny Redyk (spęd owiec z hal).

M0C_9187popr

Poduszka Goprówka

Goprówka mieści się w samym centrum rekreacyjno-wypoczynkowym Szczawnicy. W najbliższym sąsiedztwie znajdują się m.in. malownicza, najdłuższa w Polsce promenada biegnąca wzdłuż rzeki Grajcarek, Kolej Linowa na Palenicę, Park Dolny, ścieżka rowerowa, place zabaw, wypożyczalnie rowerów i nart, restauracje i kawiarnie, źródła wody leczniczej.